Gimnazjum Publiczne
im. Róży Zamoyskiej
Filia Szkoły Podstawowej
im. Marii i Jana Pacześnych
w Wywłoczce

Wizyta uczniów ze szkoły w Ilshofen 25.09. -1.10.2014r. w ramach Polsko – Niemieckiej Współpracy Młodzieży.

25 września późnym popołudniem powitaliśmy naszych gości przy ratuszu.

Tym razem odwiedziło nas 43 dzieci i 5 nauczycieli. Wszystkie dzieci z niecierpliwością oczekiwały przyjazdu swoich kolegów. Po krótkim powitaniu przez dyrektora szkoły rodziny zabrały niemieckich uczniów do swoich domów. 

Pierwszy dzień spotkania odbył się w szkole. W celu lepszego poznania się grupy zaplanowaliśmy szereg działań integracyjnych. Uczniowie zostali podzielenie na trzy grupy i mieli zajęcia z animacji językowej, sportowe oraz taneczne. Przedpołudnie upłynęło szybko i w przyjemnej atmosferze. Po południu odbyła się gra miejska. Uczniowie podzieleni na dziesięcioosobowe grupy rozwiązywali zadania dotyczące naszej miejscowości. Zabawa zakończyła się wspólnym wykonaniem plakatu. Wieczorem zmęczeni, udali się do domów.

W sobotę odbył się pieszy rajd na Floriankę. Cała grupa zatrzymała się na chwilę nad stawami „Echo”, przeszła przez „Zwierzyńczyk” a następnie wyruszyła dalej ścieżką dydaktyczną w stronę Florianki. Po posiłku młodzież odbyła krótką przejażdżkę bryczką. Uczniowie mieli okazję podziwiać piękno przyrody a jednocześnie lepiej sie poznać podczas wycieczki.

Dzień w rodzinach – niedziela- to stały punkt programu naszej wymiany. Rodzice zaplanowali wiele atrakcji. Odbyły się wycieczki do zamojskiego zoo, Kozłówki czy Bałtowa.

W poniedziałek spotkaliśmy się rano i wyruszyliśmy do Chełma. Pierwszym punktem naszej wycieczki było zwiedzanie podziemi kredowych, gdzie przywitał nas legendarny duch Bieluch. Następnie udaliśmy się na krótki spacer z przewodnikiem. Mieliśmy okazję zobaczyć ciekawą architekturę starego miasta oraz piękną panoramę Chełma.

Wtorek to ostatni dzień naszego wspólnego spotkania. Przed południem młodzież odwiedziła Zamość, gdzie wysłuchała ciekawych opowieści o historii tego miasta. Szczególnie młodzież z Niemiec miała okazję podziwiać kamieniczki mieszczańskie na starówce czy też pomnik Jana Zamoyskiego. Wieczorem na sali gimnastycznej naszej szkoły odbyło się podsumowanie 18 spotkania w ramach Polsko – Niemieckiej Współpracy Młodzieży. Wieczór uświetnił Zespół Tańca Ludowego „Zwierzyniacy” oraz dwie inscenizacje baśni w języku niemieckim i angielskim przygotowane przez nauczycieli i uczniów z naszej szkoły.

W środę rano pożegnaliśmy naszych przyjaciół. Jak zwykle było wiele uścisków i łez. Wielu uczniów spotkało się znowu ze swoimi niemieckimi kolegami, inni nawiązali nowe znajomości. Wizyta była okazją do wzajemnego poznania, miłego spędzenia czasu a także próbą komunikacji w obcych językach. Niektórzy przełamali swoją nieśmiałość inni sprawdzili się jako liderzy grup. Mamy za sobą 18 bardzo udane, wspólne spotkanie polsko – niemieckiej grupy. Nie byłoby ono możliwe bez wsparcia Polsko- Niemieckiej Współpracy Młodzieży – organizacji, która wspiera nas finansowo i merytorycznie.

Dziękujemy również wszystkim, którzy zaangażowali się w to przedsięwzięcie przede wszystkim rodzicom, władzom miasta, które wspierają naszą inicjatywę, kierownictwu RPN za życzliwość i pomoc.

Przygotowała: Iwona Zacharczuk

Powrót